podróże, słowacja, zwiedzanie

Bratysława – co warto zobaczyć?

admin / Grudzień 29, 2017
bratysława

bratysławaNie każdy wie, że Bratysława jest jedyną stolicą na całym świecie, która graniczy z dwoma państwami – Austrią i Węgrami. To położone nad Dunajem miasto w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tu o każdej porze roku. Wieczorami klimatyczne uliczki Starego Miasta ożywają, a kawiarnie i restauracje przeżywają prawdziwe oblężenie.
Stolica Słowacji jest idealna, jeśli planujemy jedynie weekendowy wyjazd, ale równie dobrze można tu zostać na dłużej, żeby lepiej ją poznać i odkryć wiele nieoczywistych uroków. Miasto zdecydowanie najlepiej zwiedza się pieszo, ponieważ wszędzie jest blisko. Na początek warto wybrać się na starówkę, gdzie podziwiać można piękne zabytki architektury i wczuć się w wyjątkową atmosferę Bratysławy. Znajdziemy tu mnóstwo kamienic, okazałe pomniki czy kościoły. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to z pewnością warto zajrzeć Kościoła Franciszkanów wybudowanego w XIII wieku i będącego najstarszą świątynią na obszarze miasta. W środku zachwycić się można kaplicą św. Jana Ewangelisty i barokowym wystrojem.

Na Rynku Starego Miasta znajduje się wiele lokali gastronomicznych serwujących przysmaki lokalne, a także dania kuchni światowej. Można tu zjeść pyszne ciasta, napić się słowackiego piwa i posłuchać dobrej muzyki. W pobliżu mieści się także Muzeum Małokarpackiego Winiarstwa, gdzie sporo można się dowiedzieć na temat produkcji wina.

Nie wolno ominąć głównej atrakcji, czyli wspaniałego Zamku Bratysławskiego, stojącego na szczycie wzgórza. Warto wejść na jedną z jego wież, aby móc podziwiać panoramę miasta i przepływającego w dole Dunaju. W pogodne dni można pójść na spacer do zamkowego ogrodu. Miłośnicy historii powinni odwiedzić znajdujące się wewnątrz zamku Muzeum Historyczne, posiadające szereg interesujących eksponatów.

Na uwagę zasługują także bratysławskie mosty – Stary, Nowy, Pristavny, Lafranconi oraz Apollo. Najpopularniejszym z nich jest Most Nowy posiadający na szczycie UFO, latający spodek, w którym znajduje się restauracja. Jeżeli zamierzamy się w niej stołować, to wjazd mamy za darmo, w przeciwnym razie musimy zapłacić około 7 Euro. Na górze rozkoszować można się nie tylko dobrym jedzeniem, ale także wspaniałym widokiem na Bratysławę.

Wieczorem można się wybrać na spacer do jednego z parków lub na przechadzkę brzegiem Dunaju, a jeśli mamy ochotę na odrobinę kultury, to z pewnością trafimy na jakiś festiwal, koncert czy sztukę, które zaspokoją nasz apetyt.