
Będąc w Brukseli – niezależnie od tego, czy spędzicie w tym mieście zaledwie krótki weekend czy też zdecydujecie się na dłuższe wakacje – nie możecie ominąć Wielkiego Placu. Prawda jest taka, że jest to centralny i praktycznie najważniejszy punkt całego miasta, zatem prędzej czy później na pewno tu traficie, nawet przypadkiem. Co tak wyjątkowego jest w Wielkim Placu i dlaczego warto tu zajrzeć, a nawet spędzić cały dzień? Przyjrzyjmy się tej perełce architektury z bliska.
Trochę o historii
Obrys placu po raz pierwszy został oficjalnie wytyczony w czternastym wieku. Jakkolwiek swego rodzaju niemiecki rynek istniał w tym miejscu już wcześniej, to właśnie połowę czternastego stulecia uważa się za oficjalny początek Wielkiego Placu. Przez lata jego wygląd się zmieniał (między innymi pod koniec siedemnastego wieku, kiedy został praktycznie całkowicie zniszczony przez francuskie bombardowanie, a następnie odbudowany w jednolitym stylu, odmiennym od poprzedniego), jednak charakterystyczny kształt placu pozostawał taki sam. Ma on wygląd nieregulanego prostokąta, a na samym placu zbiega się aż siedem różnych ulic!
Brukselski ratusz
Centralne miejsce placu zajmuje oczywiście monumentalny ratusz, wzniesiony w stylu gotyckim. Po bombardowaniu w 1695 r. również został praktycznie całkowicie zniszczony i musiał zostać odbudowany, jednak uczyniono to w starym stylu, dzięki czemu dzisiaj turyści z całego świata mogą podziwiać ratusz właściwie w takim samym stanie, w jakim był na początku piętnastego wieku. Wtedy to został wybudowany według pomysłu dwóch znamienitych architektów tamtych czasów – Jakuba z Thienen i Jana z Ruysbroek. Zaraz po wejściu na plac na pewno zauważycie przede wszystkim jego charakterystyczną strzelistą wieżę.
Maison du Roi
W szesnastym wieku był to budynek, który znała cała Bruksela i który był swego rodzaju pomnikiem świetności dynastii habsburskiej. Dzisiaj znajduje się tutaj siedziba Muzeum Brukseli, do którego na pewno warto zajrzeć. W czasach dynastii Habsburgów w budynku mieściły się najważniejsze sądy, urząd podatkowy, a nawet więzienie! Na samym placu natomiast dokonywano pokazowych straceń wrogów cesarskiej dynastii.
Domy cechowe
To one stanowią o wyjątkowym wyglądzie placu. Domy zostały wzniesione po bombardowaniu w 1695 r. i wszystkie zostały wybudowane w jednakowym, barokowym stylu. Dzisiaj są przepiękną wizytówką miasta – nieważne, w którą stronę rynku spojrzysz, na pewno będziesz zachwycony jego architekturą!