podróże, samolot, węgry

Budapeszt – jak zaplanować podróż?

admin / Grudzień 30, 2017
budapeszt

budapesztBudapeszt to miasto, które jest – obok Pragi – jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków na krótkie weekendowe wypady. Nic dziwnego, gdyż Budapeszt zachwyca swoim pięknem i właściwie przy każdej wizycie jesteśmy w stanie odkryć tam coś nowego i zachwycającego – dlatego szczególnie polecamy wybór tej europejskiej stolicy na weekendowe zwiedzanie. Dzisiaj garść przydatnych wskazówek – czym poruszać się po Budapeszcie, co jeść, co wypić i gdzie najlepiej spać?

Jak dotrzeć do Budapesztu?

Budapeszt znajduje się na szczęście stosunkowo blisko Polski, dzięki czemu mamy wiele możliwości podróżowania do tej europejskiej stolicy. Jeśli macie trochę czasu na podróż i cenicie sobie wygodę, z pewnością najlepszym wyborem będzie wybranie się w podróż własnym samochodem. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie chcecie czy nie możecie się na to zdecydować, wtedy nic straconego – do Budapesztu możecie dostać się pociągiem czy autobusem, które kursują pomiędzy Polską a Węgrami kilka razy dziennie. Warto w takim przypadku zdecydować się na przykład na kurs nocny, który pozwoli Wam zaoszczędzić sporo czasu na zwiedzanie. Do Budapesztu można polecieć również samolotem – podróż tanimi liniami lotniczymi może Was kosztować nawet kilkadziesiąt złotych!

Co jeść w Budapeszcie?

Nie możecie przegapić przede wszystkim langosza – to tradycyjny węgierski placek drożdżowy, który jest smażony na głębokim tłuszczu. Tradycyjna wersja to placek natarty czosnkiem, posmarowany kwaśną śmietaną i posypany startym żółtym serem, jednak dzisiaj w menu nawet najmniejszej knajpki oferującej langosze znajdziecie ich przynajmniej kilkanaście – są zarówno na słono jak i na słodko, więc jest w czym wybierać. Nie możecie przepuścić również okazji do zjedzenia tradycyjnego węgierskiego gulaszu, który nieco rożni się od polskiego o nim wyobrażenia – być może będziecie nieco zaskoczeni, jednak z pewnością Wam posmakuje.

Co pić?

Budapeszt, podobnie jak całe Węgry, kojarzy nam się przede wszystkim z winami – i bardzo słusznie, bo Węgrzy słyną z ich produkcji, zaś Tokaj jest znany i ceniony na całym świecie. Wiele winnic w okolicach Budapesztu daje możliwość ich zwiedzania – polecamy skorzystać z takiej okazji, bo możemy nie tylko popróbować różnych rodzajów wina i kupić je w naprawdę korzystnych cenach oferowanych bezpośrednio przez producenta, ale również zwiedzić winnicę, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat produkcji wina, a w wielu miejscach również skosztować miejscowych przysmaków.