podróże, samolot, wakacje

Jak znaleźć najtańsze loty?

admin / Listopad 24, 2017

Odkąd Polska została członkiem Unii Europejskiej jej mieszkańcy znacznie bardziej otworzyli się na świat. Jest to zasługa nie tylko otwarcia granic, ale również udostępnienia niedrogich połączeń lotniczych w naszym kraju. Obecnie podróżowanie w obrębie Europy jest znacznie tańsze niż jeszcze dekadę temu. Jednak co zrobić, aby znaleźć najlepsze okazje i podróżować za bezcen?

Termin ma znaczenie

W Polsce najwięcej osób pracuje w firmach o mało elastycznym trybie zmianowym, z wolnymi świętami i weekendami. Z tego powodu największą popularnością wśród pasażerów planujących lot cieszą się terminy zahaczające o popularne święta. Niestety, podróżowanie samolotem w trakcie Bożego Narodzenia czy majowego weekendu nie można nazwać ekonomicznym. Wówczas, nawet w przypadku wcześniejszej rezerwacji, ceny szybują w dół, ponieważ przewoźnicy i tak wiedzą, że wszystkie miejsca zostaną wyprzedane. Dlatego planując urlop warto nieco odbiec od standardowego planu. Długi weekend to kusząca propozycja, jednak warto zrobić go sobie nie z okazji święta. Ceny za bilety lotnicze tydzień przed lub po majówce są nawet 70% niższe, może warto przemyśleć inną datę?

Ciekawe miejsca

W zależności od powodu, z jakiego osoby wybierają się do danego miejsca w Europie, inna będzie specyfika lotów. Miejsca takie jak Londyn, Amsterdam czy Oslo przede wszystkim są odwiedzane przez Polaków pracujących tam lub też ich rodziny. Dlatego bilety lotnicze do tych destynacji są nieco wyższe niż do miast typowo turystycznych. Można to zauważyć na przykładzie Paryża, jednej z popularniejszych metropolii na całym świecie. Bilet w dwie strony, zakupiony kilka miesięcy przed terminem, kosztuje z Polski do Paryża około 100 złotych. W przypadku Londynu podróżowanie samolotem nie będzie niestety tak okazyjne.

Dodatkowe koszty

Planując niedrogą wycieczkę warto dowiedzieć się zawczasu, na jakie dodatkowe koszty możemy być narażeni. Przeważnie problemem jest dojazd z lotniska, te duże, zlokalizowane blisko miast przeważnie nie obsługują tanich linii lotniczych. Paryż, mimo okazyjnych lotów, jest tutaj jednym z droższych miast. Aby dostać się z lotniska do centrum należy przesiąść się w autobus kosztujący 18 euro i uzbroić się w cierpliwość – podróż trwa półtorej godziny. Podobnie sytuacja wygląda z Barceloną czy Londynem. Podróżowanie samolotem do Aten jest nieco bardziej opłacalne. Z tamtejszego lotniska bowiem można dostać się do centrum z pomocą specjalnej linii metra, specjalny bilet to koszt kilku euro.