
Dzisiaj w cyklu „Europejskie miasta na weekend” Kopenhaga – malownicze miasto położone nad cieśniną morską, łączące w sobie elementy wielu kultur i pozwalające na złapanie dystansu oraz odpoczynek – w Konpenhadze można naprawdę się zrelaksować, a jednocześnie zobaczyć kilka pięknych zabytków. Dzisiaj pokazujemy, jak zaplanować weekend w Kopenhadze.
Czym poruszać się po mieście?
Niezmiennie, jak w przypadku zwiedzania jakiegokolwiek innego miasta, polecamy zwiedzanie na piechotę. Tylko wtedy można zgubić się w malowniczych uliczkach, których nie ma w przewodnikach, poczuć atmosferę danego miasta i wejść w interakcje z miejscowymi – jeśli się zgubicie, zapytanie ich o drogę często będzie jedynym wyjściem i sposobem na odnalezienie właściwego szlaku. Dodatkowo stolica Danii nie jest duża, zatem w ciągu dwóch weekendowych dni bez żadnego problemu można obejść Stare Miasto i najważniejsze zabytki Kopenhagi na piechotę.
Co na początek?
Na pewno warto zwiedzić główny plac Kopenhagi, gdzie znajduje się robiący ogrome wrażenie na wszystkich przyjezdnych gmach kopenhaskiego ratusza. Na jego fasadzie znajduje się wizerunek biskupa Absalona, który uznawany jest od wielu lat za założyciela miasta. Warto zwrócić uwagę również na zegar świata – znajdziemy na nim nie tylko godziny w poszczególnych miastach świata, ale również rozpisane kalendarze gregoriański i juliański oraz zaznaczone akualne położenie słońca i gwiazd. Przed fasadą rausza można spędzić naprawdę długir godziny, patrując się w ich fascynującą wędrówkę.
Panorama miasta
Ptzy ulicy Kobmagergade i przecznicy Stroget znajduje się Okrągła Wieża, na którą z pewnością powinien wdrapać się każdy turysta. Rozciąga się z niej fantastyczna panorama na całe miasto – z tej perspektywy Kopenhaga robi jeszcze większe wrażenie niż zwiedzana pieszo. Wieża została wzniesiona w 1642 r. a legenda głosi, że ówczesny król – Chrystian IV – po raz pierwszy wjechał na nią konno. Z pewnością zatem warto podążyć jego śladami i wejść na górę.
Amalienborg
Amalienborg to kompleks budynków duńskiej rodziny królewskiej, który również robi ogromne wrażenie na każdym odwiedzającym. Warto poczekać również na uroczystą zmianę warty przed pałacem królewskim – gwardziści ubrani są w stroje z epoki, a na głowach mają grube i wielkie czapki ozdobione futrem z niedźwiedzia. Jeśli na maszcie powiewa flaga, oznacza to, że królowa znajduje się w pałacu. Część budynków udostępniona jest do zwiedzania przez turystów, których jest tam mnóstwo.