
Szukasz inspiracji na weekendowy wyjazd za granicę? Nie spoglądaj tęsknie na zachód, ale obróć się o 180 stopni i zaplanuj wycieczkę do Lwowa. To piękne, pełne zabytków miasto połączone jest z Polską sentymentalną nicią. Do dziś można w nim spotkać wiele polskich akcentów, ale warto pamiętać, że i bez tego jest urzekające i ciekawe.
Interesujące dla Polaków
Polacy odwiedzający Lwów zazwyczaj szukają na terenie miasta polskich akcentów. Tych naturalnie nie brakuje, ponieważ przez wiele lat Lwów był polskim ośrodkiem o ogromnym znaczeniu ekonomicznym, gospodarczym i kulturalnym. We Lwowie znajduje się Cmentarz Łyczakowski, – najstarsza i najsłynniejsza miejska nekropolia, gdzie spoczywa także wielu zasłużonych Polaków – oraz jego autonomiczna część: Cmentarz Obrońców Lwowa. W mieście znajduje się także Kolumna Adama Mickiewicza, a także pomniki Bartosza Głowackiego, Jana Kilińskiego oraz Teofila Wiśniowskiego.
Architektoniczna perełka
Lwów jest prawdziwą gratką dla miłośników architektury. Miasto odznacza się bardzo ciekawą, choć nieco zaniedbaną zabudową, co podkreśla klimatyczny i staroświecki charakter miasta. W centrum, w pobliżu Rynku, znajduje się wiele budynków wzniesionych w duchu gotyckim i barokowym, a nieco na zachód po pokonaniu Prospektu Swobody znajdzie się zabytkowe i niezwykle urocze kamienice w stylu secesyjnym. Jeśli tylko trafi się taka okazja, warto zajrzeć do ich wnętrza i rzucić okiem na bogato zdobione halle wejściowe i schody. Ciekawym miejscem jest także dzielnica ormiańska, gdzie wyraźnie zauważa się wpływy zamieszkujących Lwów nacji. W tamtejszej katedrze warto zobaczyć malowidła ścienne i dobudowane do ściany bocznej krużganki. W otaczających świątynię uliczkach znajdzie się z kolei maleńkie knajpki, gdzie można wypić prawdziwą ormiańską kawę.
Z dala od centrum
Podczas pobytu we Lwowie nie warto trzymać się ścisłego centrum, ponieważ tym sposobem można wiele przeoczyć. Jednym z ciekawszych miejsc na turystycznej mapie miasta jest Park Etnograficzny Gaj Szewczenki, czyli skansen w niedalekim oddaleniu od Cmentarza Łyczakowskiego. W Gaju Szewczenki na turystów czekają stare chaty i cerkwie przeniesione z różnych regionów Ukrainy, nie brakuje także i polskiego akcentu, jakim jest nieduży kościołek katolicki. Na terenie skansenu odbywają się także różne pokazy i inscenizacje, pozwalające zapoznać się z historią i kulturą poszczególnych części kraju. Nie brakuje także obiektów stylizowanych na stare karczmy i zajazdy, gdzie można skosztować tradycyjnej lokalnej kuchni.