podróże, polska, wakacje, zwiedzanie

Małopolska na urlop – Kraków i nie tylko

admin / Grudzień 25, 2017
kraków

krakówPlanując wypoczynek w polskich miastach, nie warto ograniczać się wyłącznie do ścisłego centrum i najważniejszych atrakcji. Czasami wiele fantastycznych obiektów kryje się w mniej popularnych dzielnicach miasta lub nawet w okolicznych miejscowościach. Przykładem może być Kraków, wokół którego rozłożyło się wiele ciekawych miasteczek i wsi. Warto je odwiedzać, ponieważ kryją fascynujące zabytki, są związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub po prostu są wyjątkowo piękne.

Kraków – co odwiedzić przy okazji pobytu w Grodzie Kraka?

Kraków to świetna baza wypadowa dla innych wycieczek, szczególnie że miasto jest świetnie skomunikowane z rozrzuconymi po Małopolsce miejscowościami. Do wielu z nich bez problemu można dojechać pociągiem, w inne warto wyprawić się własnym samochodem lub korzystając z mini-busów. Co ciekawego znajduje się w pobliżu Krakowa?

* Kalwaria Zebrzydowska wraz ze słynnym zespołem zabytkowych dróżek i klasztorem oo. Bernardynów malowniczo górującym nad niedużym miasteczkiem. To niebywała atrakcja nie tylko dla katolików, ale również dla miłośników architektury sakralnej.

* Lanckorona – to oddalona o kilka kilometrów od Kalwarii Zebrzydowskiej wieś, która do 1934 roku posiadała prawa miejskie. Wąskie, brukowane uliczki, drewniana zabudowa, a także ruiny zamku ukryte wśród drzew na Lanckorońskiej Górze przyciągają spragnionych malowniczych widoków turystów.

* Sucha Beskidzka jest położona na trasie kolejowej z Krakowa do Zakopanego. W mieście znajduje się zamek zwany „małym Wawelem” z przylegającym parkiem krajobrazowym i neogotycką oranżerią z drugiej połowy XIX wieku. Na suskim rynku znajduje się z kolei drewniana karczma Rzym, w której według legendy pan Twardowski spotkał się z diabłem.

* Wadowice – to miasto identyfikowane z osobą papieża Jana Pawła II. W centrum miasteczka znajduje się bazylika Ofiarowania NMP, dom rodzinny Jana Pawła II, w którym znajduje się muzeum biograficzne oraz Dom przy Kościelnej 4, gdzie mieści się Muzeum Miejskie.

* Wieliczka – miasto, które zasłynęło przede wszystkim z kopalni soli, którą koniecznie trzeba odwiedzić. Z myślą o turystach zaplanowano kilka wariantów zwiedzania podziemnych korytarzy i grot. Pod ziemią czeka między innymi kaplica św. Kingi i podziemne Muzeum Żup Krakowskich.

* Krzeszowice to miasteczko położone na zachód od Krakowa. To doskonały punkt wypadowy dla zwiedzania parków krajobrazowych: Tenczyńskiego i Dolinek Krakowskich. W Krzeszowicach znajduje się wiele interesujących obiektów architektonicznych, między innymi zespół pałacowy z przylegającym parkiem.