podróże, rosja, zwiedzanie

Moskwa – zapierająca dech stolica w zimowej szacie

admin / Grudzień 23, 2017
moskwa

moskwaNajwiększe miasto Europy posiada wszelkie predyspozycje, aby przyciągać do siebie turystów z całego świata. Przybywają do Rosji skuszeni jej ogromem, charakterystycznymi zabytkami i innością. Bo Moskwa – choć dziś w znacznym stopniu jest nowoczesną, tętniącą życiem metropolią, na niemal każdym kroku przypomina o historii i przeszłości.

Kiedy pojechać do Moskwy?

Wbrew pozorom to ważne pytanie, ponieważ rosyjska zima potrafi być naprawdę sroga. Jeśli jednak niestraszne nam mrozy i krótkie dni, a chcemy podziwiać Moskwę jak z pocztówki, zima będzie dobrym okresem do zwiedzania rosyjskiej metropolii. Za optymalny czas na odwiedzanie Moskwy uznaje się jednak miesiące od czerwca do sierpnia, kiedy panują przyjemne temperatury, ilość opadów i zachmurzeń jest mniejsza, a dni są długie.

Sztandarowe punkty wycieczki i nie tylko

Planując wycieczkę do Moskwy, warto przygotować sobie wykaz zabytków, które chce się zobaczyć. Tych z pewnością w stolicy Rosji nie brakuje, gdyż Moskwa może pochwalić się bardzo oryginalną i charakterystyczną zabudową. Co znajdziemy w największej z europejskich stolic? Ciekawe obiekty architektoniczne, budynki sakralne, muzea i place – każdy znajdzie coś dla siebie. Do obowiązkowych punktów wycieczki z pewnością zaliczają się:

* Plac Czerwony – najważniejszy i najsłynniejszy plac w rosyjskiej stolicy, w pobliżu którego znajduje się wiele ważnych zabytków i obiektów. Arena wielu wydarzeń, manifestacji i parad wojskowych, szczególnie w czasach ZSRR.

* Kreml – znajdujący się tuż przy Placu Czerwonym gród warowny, obecnie oficjalna siedziba prezydenta Rosji. Na Kreml składają się zabudowania książęce, budynki administracyjne oraz cerkwie. Część obiektów została oddana do użytku zwiedzającym.

* Mauzoleum Lenina – to grobowiec Lenina wzniesiony na Placu Czerwonym.

* Cerkiew Wasyla Błogosławionego to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Moskwy i Rosji. Piękna świątynia z barwnymi cebulastymi kopułami odznacza się równie ciekawym wnętrzem. W 1990 roku sobór został ustanowiony filią Muzeum Historycznego.

* Teatra Bolszoj to piękny, neoklasycystyczny budynek zlokalizowany na Placu Teatralnym. Ten zabytkowy i historyczny teatr był świadkiem wielu wspaniałych premier i po dziś dzień cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników kultury i sztuki.

* Łubianka – dawna siedziba KGB i więzienia śledczego w podziemiach. Na Łubiance życie straciło wielu więźniów politycznych, także Polaków.

* Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina znajdujące się nieopodal Kremla. Miejsce licznych ekspozycji, w tym wystaw poświęconych malarstwu, rzeźbie i odlewom gipsowym.