podróże, wakacje, zwiedzanie

Poznań – co zwiedzić w mieście nad Wartą?

admin / Grudzień 20, 2017
poznań

poznańPoznań jest najważniejszym miastem Wielkopolski, a równocześnie ważnym punktem na turystycznej mapie tego regionu. Co roku miasto nad Wartą odwiedzają szerokie rzesze turystów z kraju i ze świata. Turystycznie Poznań prezentuje się naprawdę świetnie. Co warto zobaczyć podczas wizyty w Poznaniu?

Rynek w Poznaniu wraz z ratuszem

Poznański Stary Rynek to najważniejsza atrakcja miasta, której żaden turysta opuścić nie może. To sporych rozmiarów plac, wokół którego rozlokowały się kolorowe kamieniczki, gdzie znajdzie się wiele kawiarnianych ogródków i charakterystyczny ratusz zbudowany w stylu renesansowym. To właśnie w ratuszu znajduje się niebywała atrakcja dla dzieci i dorosłych – trykające się głowami koziołki, najważniejszy symbol Poznania. Poza ratuszem w obrębie Starego Rynku znajduje się wiele innych zabytków i ciekawych rzeźb: pręgierz, Waga Miejska, studzienka Bamberki oraz liczne fontanny.

Obiekty sakralne

W Poznaniu znajduje się wiele pięknych i imponujących obiektów sakralnych. W najstarszej części miasta – czyli na Ostrowie Tumskim – znajduje się archikatedra św. Piotra i Pawła, najstarsza polska katedra o imponującej gotyckiej bryle, w której spoczywa wielu polskich władców. Bardzo ciekawym obiektem jest również bazylika kolegiacka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Magdaleny, wzniesiona w stylu barokowym. W jej wnętrzach często odbywają się koncerty organowe.

Zamek cesarski

Poznań posiada także swój zamek. Został on wzniesiony dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Budowla w stylu neoromańskim posiada dużą, kwadratową wieżę, strzelisty dach i małe wieżyczki. Na dziedzińcach znajdują się rzeźby i fontanny. Dziś w zamku cesarskim mieszczą się siedziby wielu instytucji kulturalnych, na jego terenie organizowane są również koncerty, wystawy i imprezy kulturalne. W zamku swoją siedzibę ma Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Tereny zielone

Poznań to nie tylko wspaniała architektura, obiekty sakralne i muzea, to również liczne tereny zielone i rekreacyjne, gdzie można uciec przed letnim upałem lub zmęczeniem związanym ze zwiedzaniem. Atrakcyjnym miejscem jest Jezioro Maltańskie, największy sztuczny zbiornik wodny Poznania, ale ciekawie jest także w Nowym Zoo i w Parku Wilsona, gdzie znajduje się między innymi palmiarnia, w której odwiedzającym prezentowane są najbardziej egzotyczne rośliny z całego świata. Miasto posiada także swój ogród botaniczny, który o każdej porze roku prezentuje się pięknie i pozwala odetchnąć od miejskiego zgiełku.