podróże, polska, zwiedzanie

Szczecin nieoczywisty

admin / Styczeń 3, 2018
szczecin

szczecinW cyklu o europejskich miastach na weekend przedstawiliśmy już wiele przepięknych miejsc, które warto zwiedzić. Lwów, Budapeszt czy Praga to z pewnością robiące ogromne wrażenie na turystach europejskie stolice, które zawsze warto zwiedzić. A jeśli by pójść w stronę mniej oczywistych, ale nie mniej zachwycających miast? Polska ma ich do zaoferowania naprawdę wiele, a zwiedzanie naszego kraju również może być fascynujące i godne polecenia. Jednym z miejsce, które na pewno warto odwiedzić, jest Szczecin – miasto, które będziemy polecać każdemu, kto szuka w Polsce miejsca na weekendowy wypad.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich to jeden z najbardziej znanych zabytków Szczecina, o którym z pewnością słyszał nawet ten, kto nigdy w Szczecinie nie był. Przez długie lata była to siedziba pomorskiej dynastii Gryfitów, którzy pojawili się na tych terenach już w jedenastym wieku. Przez lata wznosili i ulepszali budowlę, która niestety została zniszczona podczas nalotów dywanowych w trakcie drugiej wojny światowej. Na szczęście budynek został odrestaurowany i dziś jest centrum kulturalnym miasta.

Wały Chrobrego

Wały Chrobrego, nazywane kiedyś Tarasami Hakena, to jedno z najpiękniejszych tego rodzaju miejsc na całym świecie. Bulwary ciągną się nad samą Odrą i pozwalają na podziwianie przepięknej panoramy miasta. Jeśli wybierzecie się na spacer Bulwarami Chrobrego latem, wtedy z pewnością zachęcą Was one do odpoczynku – można tam spędzić naprawdę długie godziny, podziwiając bez końca zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Tarasy ciągną się przez ponad pięćset metrów długości, zatem z pewnością jest tam co robić.

Podziemne Trasy Szczecina

Podziemne Trasy Szczecina to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej oraz schronu przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. To aktualnie największy schron cywilny, który zachował się w Polsce po drugiej wojnie światowej. Został zbudowany oczywiście przez Niemców w czasie wojny, a przy jego budowie wykorzystano istniejące jeszcze w XIX wieku w podziemiach Szczecina korytarze, które wówczas były oczywiście wykorzystywane w innych celach. Aktualnie najdłuższy korytarz ma ponad sto metrów długości, a w ich plątaninie naprawdę można się zgubić. To jeszcze mało znana, ale z pewnością warta polecenia atrakcja Szczecina – spacer po korytarzach jest znakomitą okazją do nadrobienia nieuwagi na lekcjach historii i zrobi wrażenie na każdym, kto zna przynajmniej trochę historię drugiej wojny światowej.