podróże, polska, zwiedzanie

Warszawa – niespiesznym spacerem po Starym Mieście

admin / Grudzień 22, 2017
warszawa

warszawaStolica Polski jest fascynującym miastem o wielu obliczach. Jeśli jeszcze nie miało się okazji jej zwiedzić, warto nadrobić to jak najszybciej. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Warszawy jest piesza wędrówka po jej uliczkach. Właśnie tak nie przeoczy się żadnych interesujących zabytków i pięknych zakątków.

Spacer po Warszawie

Warszawa jest wielkim i potężnym miastem, które zmienia się każdego dnia. W gąszczu nowo budowanych budynków łatwo przeoczyć te najciekawsze zabytki i najbardziej urokliwe miejsca, a przecież tych w stolicy nie brakuje. Niespieszny spacer po Warszawie pozwoli dostrzec szczegóły, których na co dzień się nie docenia: kolorystykę budynków, piękne zdobienia na kamienicach, rzeźby zdobiące fronty kościołów i innych budowli o znaczeniu historycznym.

Serce miasta

Sercem Warszawy jest Stare Miasto i przylegające do niego Nowe Miasto. To właśnie tutaj znajdują się najważniejsze i najpopularniejsze wśród turystów zabytki: Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, a także pomnik warszawskiej syrenki, symbolu miasta. To tutaj wiją się brukowane uliczki otoczone barwnymi kamienicami. Czasami warto zejść z popularnych tras turystycznych i podążyć w labirynty ciasnych uliczek i zaułków, wejść w bramy i przemierzyć schodki prowadzące gdzieś na podwórka. Czasem kryją się tam nieduże, klimatyczne knajpki, czasem napotka się ulicznego malarza, który rozkłada swe dzieła uwieczniające piękno stolicy, a w niektórych przypadkach zaobserwować można niszczejące kamienice, które lata świetności mają już za sobą. To również obraz współczesnej stolicy. Stąd już kilka kroków do dawnej Gnojnej Góry. Niegdyś mieściło się tu miejskie wysypisko śmieci, dziś znajduje się jeden z najpopularniejszych punktów, skąd rozpościera się wspaniały widok na płynącą u stóp wzniesienia Wisłę i jej prawy brzeg z Wisłostradą oraz Stadionem Narodowym na czele. Nieco na prawo od tarasu widokowego znajduje się pomnik Siłacza, wzniesiony w 1908 roku przez Stanisława Czarnowskiego.

Spacer po Warszawie może być fascynującym przeżyciem, wystarczy tylko zejść z najpopularniejszych tras, opuścić grupy hałaśliwych turystów i dać porwać się klimatowi miasta.A ono odwdzięczy się, zdradzając swoje tajemnice, odsłaniając perełki architektoniczne i ukazując swoje prawdziwe zapachy. To sposób zwiedzania dla turystów, których bardziej niż wszechobecne pamiątki interesuje czarno-białe zdjęcie opustoszałej bramy, niespieszna przechadzka i szczegóły, które trudno dostrzec na pierwszy rzut oka.