austria, samolot, zwiedzanie

Wiedeń i dynastia Habsburgów

admin / Styczeń 27, 2018
Panorama Wiednia

Myśląc o Austrii niemal zawsze widzimy przed sobą jedną nazwę – jedno konkretne miejsce, które wręcz Musimy tam zobaczyć. Tym miejscem jest stolica owego państwa, czyli wspaniały i bogaty we niesamowitą historię Wiedeń. Jak się okazuje, jego początki „ukazały się” już 500 lat przed naszą erą i przez ten czas bardzo wiele się tam wydarzyło, a by móc to choćby opowiedzieć w skrócie, potrzeba by było wielu lat. Jednak są pewne historie, które warto poruszyć już teraz, a które działy się w sumie (patrząc na przestrzał minionego czasu) jeszcze nie tak dawno.

Dynastia Habsburgów

Habsburgowie byli jak sie okazuje dynastią pochodzenia niemieckiego, której założycielem był Guntram Bogaty, który żył w X wieku. Wszelcy następni przedstawiciele dynastii panowali jednak nie tylko w miejscu jej założenia, sukcesywnie rozszerzając ród o następne państwa, wśród których znalazły się miedzy innymi: Niemcy, Włochy, Święte Cesarstwo Rzymskie, Czechy, Hiszpania, Portugalia, Burgundia, czy państwo Węgierskie i jeszcze kilka innych, tworząc swoiste imperium, a przynajmniej do jego utworzenia niego dążąc.

Dawne ziemie Habsburgów obecnie

Wiedeń zwiedzanieJak łatwo się domyśleć, Wiedeń był miejscem, w którym Habsburgowie się „osiedlili”, gdzie był ich „główny dom”. Nie dziwi więc fakt, że to tam spoczywają ich „pozostałości”, które są naprawdę liczne i rozrzucone po całym Wiedniu. Jeśli przyjrzeć się dobrze miejscom, w których Habsburgowie żyli, od razu widać, że wokół tych miejsc praktycznie powstał obecny Wiedeń, gdyż wszelkie pozostałe po nich budowle są teraz najważniejszymi punktami całego miasta, znajdującymi się w jego ścisłym centrum. Niezwykle łatwo jest wyobrazić ich sobie, jak spacerują po całym Wiedniu na piechotę, gdyż jak dobrze wiemy centrum miasta to najbardziej dogodne do życia miejsce, w którym znajdzie się wszystko co najważniejsze w całym mieście.

Wiedeń – zabytki pozostałe po Habsburgach

Jak to bywa w każdym miejscu na świecie, osoba bądź osoby panująca w danym miejscu zawsze pozostawiają po sobie znaki swojej ówczesnej władzy – bardzo często są to konkretne budowle czy pomniki i nie inaczej ma się sprawa z Habsburgami, którzy przecież władali swoim imperium bardzo długo. Najważniejszymi miejscami pozostawionymi przez nich w Wiedniu to bez wątpienia Katedra św. Szczepana (która jest miejscem pochówku między innymi Księcia Rudolfa IV zwanego „Założycielem” oraz dokładnie 56 urn z wnętrznościami innych członków rodziny Habsburgów), czy Wiedeński zamek Hofburg, który był prawdziwym centrum ich władzy.