austria, podróże, zwiedzanie

Wiedeń – śladami Mozarta

admin / Grudzień 18, 2017
wiedeń

wiedeńStolica Austrii jest pięknym miastem, malowniczo ulokowanym na brzegach Dunaju. Być może dlatego miejsce to tak umiłowali sobie najwspanialsi kompozytorzy muzyczni i właśnie w Wiedniu tworzyli najpiękniejsze swe arcydzieła? Dla miłośników muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta Wiedeń jest obowiązkowym kierunkiem turystycznym, ponieważ właśnie tutaj młody geniusz tworzył swoje najwspanialsze kompozycje.

Zwiedzając Wiedeń śladami Mozarta

Odwiedzając austriacką stolicę, można podążać śladami genialnego kompozytora. Choć Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się w Salzburgu, to właśnie z Wiedniem wiążą się najbardziej twórcze lata jego życia, gdy powstawały najwspanialsze, dziś tak podziwiane i sławione utwory. To właśnie w Wiedniu Mozart zdobył sławę i stał się jasną gwiazdą w świecie ówczesnej muzyki, dlatego wiele tamtejszych zabytków wiąże się z osobą kompozytora i dziś jest tak ceniona przez jego fanów.

Pałac Schönbrunn

Genialny kompozytor był nie mniej genialnym dzieckiem. Według historii swój pierwszy utwór muzyczny skomponował w wieku pięciu lat, a rok później rozpoczął już wraz z ojcem i starszą siostrą regularne muzyczne tournée. Podczas podróży grywali w wielu znamienitych miejscach, trafili także do pałacu Schönbrunn, gdzie zagrali przed Marią Teresą. Ten imponujący pałac to jedna z najpiękniejszych budowli w Europie, zachwycająca cesarskimi wnętrzami i bajecznymi ogrodami pełnymi zieleni, kwiatów i zdobień. Zalicza się do obowiązkowych punktów podczas zwiedzania Wiednia.

Katedra św. Szczepana

Kolejnym ważnym wiedeńskim obiektem związanym z osobą Wolfganga Amadeusza Mozarta jest katedra św. Szczepana. To właśnie w tej gotyckiej świątyni z imponującą, strzelistą wieżą, w 1782 roku Mozart poślubił swą wybrankę: Konstancję Weber. Dziś w katedrze można zwiedzać między innymi zabytkowe katakumby. We wnętrzu świątyni odbywają się także liczne koncerty wielkanocne i adwentowe.

Dom geniusza

Jednak najważniejszym miejscem związanym z genialnym kompozytorem wydaje się być Dom Mozarta, mieszczący się pod adresem Domgasse 5. Choć jest to zaledwie jedno z licznych wiedeńskich mieszkań Mozarta, jest wyjątkowe pod tym względem, że w czasach współczesnych urządzono tam specjalne ekspozycje poświęcone kompozytorowi. Uznaje się, że to właśnie w tym wiedeńskim mieszkanku genialny muzyk spędził najszczęśliwsze lata swego życia, tworząc, brylując w towarzystwie, uczestnicząc w koncertach i spotkaniach z wiedeńską arystokracją. Chociaż kompozytor zajmował tylko część budynku przy Domgasse 5, dziś jest mu poświęcona cała kamienica. Zachowano nie tylko mieszkanie kompozytora, ale do użytku zwiedzających oddano także liczne ekspozycje poświęcone jego czasom, bliskim, rodzinie, przyjaciołom. Nierzadko odbywają się tam imprezy kulturalne i koncerty.

Ostatni przystanek

Wolfgang Amadeusz Mozart – genialny muzyk – zakończył swe życie bardzo szybko, bo w wieku zaledwie 35 lat. Został pochowany na wiedeńskim cmentarzu św. Marksa, gdzie dzisiaj znajduje się poświęcony mu pomnik.