litwa, podróż, zwiedzanie

Wilno idealne na majówkę

admin / Styczeń 12, 2018
Wilno

WilnoJeżeli szukasz jakiegoś ciekawego miejsca idealnego do tego, aby spędzić tam długi weekend majowy, Wilno z pewnością będzie jedną z najlepszych i najciekawszych propozycji. Można tam dojechać z większości miast Polski w zaledwie kilka godzin samochodem czy pociągiem albo po prostu dostać się tam samolotem – zazwyczaj bilety naprawdę nie są drogie, dlatego zdecydowanie warto wziąć tę możliwość pod uwagę. Stolica Litwy to przepiękne miasto, w którym naprawdę jest co zwiedzać – kilka dni może okazać się nawet zbyt krótkim czasem!

Co zwiedzić?

Jak w każdym większym mieście, również i w Wilnie znajduje się przepiękna dzielnica zamkowa, której na pewno nie można przegapić. Zwiedzanie warto rozpocząć od mającej ogromne znaczenie dla Polaków i znanej choćby ze słyszenia każdemu z nas Ostrej Bramy, która znajduje się przy Katedrze św. Stanisława w Wilnie. Pomimo panującego tam nieustannie tłoku warto wejść na górę aby zobaczyć obraz Matki Boskiej, o którym wspominał już Mickiewicz w inwokacji do „Pana Tadeusza”. Następnie warto wybrać się na spacer wileńską starówką – jest ona wpisana jako całość na listę światowego dziedzictwa UNESCO i objęta specjalną ochroną. Większość budynków wzniesiona zostala w stylu barokowym i do dzisiaj zachwyca rozmachem oraz przepięknymi zdobieniami na fasadach.

Kościoły w Wilnie

Litwini bardzo poważnie traktują wiarę, dlatego Wilno to również wiele kościołów, z których warto zwiedzić przynajmniej kilka – zwłaszcza, że większość z nich znajduje się na trasie najpopularniejszych punktów wartych zwiedzenia. Nie możecie opuścić przede wszystkim wspomnianej już wcześniej Katedry św. Stefana z cudownym obrazem Matki Boskiej oraz jej relikwiami. Najważniejszym miejscem modlitw w Wilnie jest Bazylika archikatedralna. Niestety pierwsza bazylika spłonęła w pożarze, jaki wybuchł tam w XV wieku, jednak szybko została odbudowana – dzisiaj możemy podziwiać właśnie tę świątynię wzniesioną w 1419 roku. Kościół św. Franciszka i Bernarda, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kościół św. Anny czy Kościół św. Mikołaja to pozostałe miejsce, które powinien odwiedzić każdy katolik znajdujący się w Wilnie.

Wskazówki praktyczne

Nawet jeżeli macie własny samochód, po Wilnie najlepiej poruszać się innymi sposobami. Najważniejsze zabytki są zgromadzone w centrum miasta, więc jeżeli uda Wam się wybrać dobry hotel, będziecie mogli je wszystkie zwiedzić na piechotę. Jeżeli wybieracie się dalej, polecamy korzystanie ze środków komunikacji miejskiej.